Healthy Does NOT = Expensive

Many people argue that eating healthy is expensive. I STRONGLY disagree.

  • If you eat processed/fast-food because you think it’s cheap…what about the medical bills in the future? What about prescriptions in the future? Cholesterol medicine, blood pressure medicine, diabetes medicine/supplies, etc… it ain’t cheap. 
  • Let’s do some basic math:
    • My household= 2 people
      • Grocery shopping for the ENTIRE week (2-29 through 3-6), this includes breakfast for two, lunch for two, dinner for two and snacks. Total bill $80.00 with the help of coupons and Ibotta
        • Ibotta: This is one of my most favorite money savings apps (I’ve gotten over $100 back just from food/clothing shopping). I’ll give you the basic run down. Over 100 stores (grocery stores, clothing, electronic, etc) participate with this money back app. Each store/company posts rebates on specific items (you will not redeem money if it is not listed on the app), for example, I received 25cents back for buying an avocado. You scan your reciept and barcode(s) to the app, they verify the purchases and money is loaded to your account and you can transfer it to your Paypal account. The more people on your team, the more money you can get back. Please use my referral code so we can be on the same team: ciyalig. I believe the first rebate you redeem, you automatically get $10.00
        • Coupons. They work. If you download the ShopRite app, you can load virtual coupons to your phone. If you clip a coupon and ShopRite has a virtual coupon for that same item, ShopRite will DOUBLE that coupon! Example: You have a 25cent coupon for cheese, Shoprite has a 25cent coupon for that same brand. BAM! You just got a savings of 75cents. I walked out of ShopRite once with 3 Lara Bars, a box of pasta, marinara sauce and toothpaste all for FREE.
          • Total bill for the week is 80.00 thats $40.00 per person for 7 days. $40/7= $5.71 / 3 meals = $1.90 … Isn’t a meal from Wendy’s or McDonald’s like $5 + ? If you get fast food meals 3x a day that is $15+ dollars = approx $105.00 per week… this is for just one person and already costs more than my weekly shopping for 2 people. Someone explain to me how this is cheaper?
  • Purchasing tips:
    • Find store brand products that work for you. Name brand doesn’t necessarily mean tastier. Name brands usually cost more than store brand.
    • Buy in bulk. You can always freeze. We got a great deal on chicken thighs. We bought two packs and froze one for later use.
    • Don’t buy premade food. It’s so silly to me when I see people buy pre-made egg salad…It ends up costing more than a dozen eggs. Make it yourself!
    • Rain check please! If your store is having a major sale and the item is sold out, rain check it. You will get that item at the sale price when its back in store versus the regular price.
    • Look online at brand websites and Facebook for coupons. I’ve gotten some pretty awesome deals on Dannon Greek Yogurt before (6 for the price of 3). Oh, lookie here, a Dannon coupon, how convenient for you!
  • How is this healthier and cheaper?
    • 28oz bag of frozen chicken wings = $5.99
      • wings are the worst part to eat and the least filling. You would probably need to eat half the bag to feel slightly full.
    • 3lbs (48oz) pack of fresh boneless skinless chicken breasts = $5.97
      • Cheaper, more meat, better meat and its versatile in terms of cooking.
        • you can make a crock pot dish, you can stuff chicken with broccoli and cheese, you can fry it up, grill, bake, etc… SO MANY HEALTHY OPTIONS!
  • Stop buying bagged salad kits. This is so silly to me. I see people eat an entire Caesar salad kit mix bag and they cost roughly $3.00 per bag. Let’s say you buy one bag for each work day lunch… 3 x 5 = 15.00 . I bought a family size box of leafy green mix for $6.99 … leafy greens are way healthier than iceberg lettuce and I just bought way more for way less.
  • Stop buying canned soup. High in sodium and how can soup containing meat that lasts for 25 years be healthier than a fresh soup? One can feeds one person for one meal. Make a giant pot of soup and it can last several meals and for more than one person!

I can go on and on with examples. But this ties back to my post on meal prepping. Clip your coupons, find rebate apps like Ibotta (join my team!), have a list, don’t go in blindly, prepare a menu for the week, use the same foods for different meals. As you get into a routine, meal prepping will become easier, shopping will become easier, you will become healthier, and quality of life becomes better.

I truly believe you are doing a disservice to yourself and your family by buying/eating/feeding processed foods. You only live once *YOLO* , be kind to yourself and your loved ones. Take care of yourself. Be wise. Be healthy.

unspecified-8211121.png

If you love Fat Girls Fitness, subscribe to our bi-weekly newsletter.
(We won’t spam you)

And/or follow Fat Girls Fitness on Facebook 🙂

Take a pizza my heart

Let me preface this by saying dinner was so easy to make and Hubby approved ::two thumbs up::

I introduce to you my cheat clean dinner for the week…drum roll please!!!!

*Tortilla pizza*

PhotoGrid_1453429892375

Be still our hearts… friends, our pizza days are not over…just modified.

As you get to know me, you’ll see I focus on high protein-low carb meals. Carbs have always been a big problem for me. Unfortunately they don’t go straight to my ass, more like my stomach and thighs 😦 Ok, less about me and more about this pizza.

One Mission tortilla= 6 carbs Trader Giotto’s Rustica sauce = 4 carbs per 1/2 cup (trust me, you won’t need to use that much for one slice) and zero carbs for cheese and Hormel turkey pepperoni. Max carbs for this meal is 10 grams.

Here’s what you got to do:

Preheat oven to 350 F

Spray your baking sheet with cooking spray

Lay your heavenly wrap on the sheet

Spread sauce, cheese, and pepperoni on top (remember, you can substitute with any topping or no topping at all…ain’t nothing wrong with the ol’ reliable cheese and sauce)

Pop it in the oven to desired crispiness. Personally, the crispier the better. I love the crunch! – This was about 10 min.

Serve with a side salad and I’d say you got yourself a gourmet Italian dinner 😉

unspecified-8.png